دسته‌بندی نشده

۳ دلیل قانع کننده برای استفاده از بند لیفت هنگام وزنه برداری

۳ دلیل قانع کننده برای استفاده از بند لیفت هنگام وزنه برداری

به گزارش گیشا اسپرت، استفاده کردن یا نکردن از بند لیفت همواره سوالی بحث برانگیز در میان وزنه برداران و بدنسازان بوده است. اما واقعا استفاده از بند لیفت یا باندهای مقاومتی، در باشگاه های بدنسازی یا وزنه برداری، یک نمایش است با واقعا در عملکرد ورزشکاران نیز موثر است . در ادامه این مقاله ابتدا به معرفی بند لیفت می‌پردازیم و سپس ۱۰ دلیل قانع کننده برای استفاده از بند لیفت هنگام وزنه برداری را بیان می‌کنیم.

بند لیفت چه کاری انجام می‌دهد؟

اسمی که برای بند لیفت resistance band  انتخاب شده است، برازنده و نشان دهنده عملکرد آن است. بند لیفت مقاومت و استقامت شما را در برابر وزنه ها افزایش می‌دهد. این بدان معناست که شما می‌توانید وزنه های بیشتری را جابجا کنید، آزادی عمل بیشتری داشته باشید و به عضلات خود در باشگاه فشار بیشتری را وارد کنید، چون به نوعی بند لیفت افزایش قدرت شما را در پی خواهد داشت.

اما بند لیفت ها مزایای زیادی دارند .علاوه بر افزایش قدرت شما، بند لیفت ها به آسانی در دسترس وقابل تهیه کردن هستند و قابلیت حمل کردن آسان را دارند. در ادامه به تعدادی از مزایای بند لیفت می‌پردازیم :

  1. جلوگیری از ایجاد تنش در عضلات

از آنجایی که بند لیفت ها قابلیت انعطاف پذیری دارند، باعث افزایش فشار عضلات شما می‌شوند و از ایجاد تنش در آن‌ها جلوگیری می‌کنند. هر چه بیشتر بند لیفت را محکم کنید، تنش کمتری در عضلات ایجاد شده و قدرا شما برای کار با وزنه، هاتر و دمبل ها افزایش می‌یابد. همچنین با جابجا کردن دست ها و باند ها می‌توانید مقدار فشار وارده بر عضلات را کنترل کنید.

۲-

کمک به شما، نه فقط ایجاد قدرت

بند های مقاومتی یا همان بند لیفت، به پیشرفت شما در ورزش و بدنسازی کمک می‌کند. دلیل آن هم افزایش توانایی شما در کار با وزنه ها و افزایش قدرت در بدنسازی خواهد بود. به عنوان مثال بند لیفت ها کمک شایانی در انجام حرکاتی مانند، ددلیفت، بارفیکس و یا زیر بغل هالتر خم می‌کنند. در انجام حرکتی مثل بارفیکس وزن مازاد بدن شما توسط بند لیفت ها مهار می‌شود.

۳-

بند لیفت، موثر در افزایش دامنه حرکت شما

این بند ها باعث افزایش انعطاف پذیری شما می‌شوند، مخصوصا وقتی شما دچار کمبود انعطاف باشید. شاید در حرکات سنگین شما نیاز به دامنه حرکت بیشتری داشته باشید و بند لیفت کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

از مزایای دیگر بند لیفت می‌توان به جلوگیری از سر خوردن وزنه ها هنگام انجام حرکات بدنسازی اشاره کرد. اما باید حواستان به این نکته باشد که استفاده مداوم از بند لیفت ها در تمامی حرکات، قدرت ساعد های شما را کاهش می‌دهد. پس بهتر است برای انجام حرکات خاص که نیاز به نیروی بیشتر و حمایت دارند از آن‌ها استفاده کنید. در واقع نباید از بند لیفت به عنوان جایگزینی برای عضلات ساعد استفاده کرد . یکی دیگر از مواقعی که می‌توانید به صورت مفید از بند لیفت ایتفاده کنید، هنگامی است که خسته هستید و یا در ست های پایانی دچار کاهش قدرت می‌شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *