اخبار

عرق کردن در ورزش نشانه چیست؟

زیاد عرق کردن در ورزش نشانه چیست؟

 

زیاد عرق کردن در ورزش نشان دهنده مسائل مختلفی است. تعریق بیش‌از حد زمانی اتفاق می‌افتد که کسی بدون محرک‌هایی نظیر گرما یا فعالیت بدنی عرق کند. درواقع عرق کردن واکنش طبیعی بدن، در زمان افزایش دما و حرارت آن نظیر انجام تمرینات ورزشی است. عضلات در طول انجام حرکات ورزشی، حرارت بیشتری نسبت به زمان استراحت تولید می‌کنند.

بدن برای تنظیم دما، به تعریق نیاز دارد. اگر به دنبال نشانه‌ها و علت عرق کردن زیاد بدنتان در حین ورزش هستید، با ما در مقاله حاضر همراه باشید.

 

عرق کردن زیاد حین ورزش نشان دهنده تنظیم دمای بدن

کاهش دمای افزایش‌یافته بدن در حین فعالیت ورزشی، باعث عرق کردن بدن می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر بدن با تعریق به تنظیم دمای خود می‌پردازد. جلوگیری از گرمازدگی و متعادل‌سازی دمای داخلی بدن، از جمله دلایل اصلی و حیاتی عرق کردن به شمار می‌رود. عرق از پلاسمای خون که دارای الکترولیت‌هایی نظیر سدیم و کلرید است، تشکیل می‌شود.

هنگامی‌که دمای بدن به دلایل مختلف از جمله گرمای هوا، ورزش و اضطراب بالا می‌رود، بدن با دفع مایعات توسط غدد تعریق، به خنک شدن خود کمک می‌کند. طیف عرق کردن طبیعی در افراد مختلف تفاوت دارد. برخی از افراد بدون انجام فعالیت‌های بدنی، از تعریق بالایی برخوردار هستند؛ درحالی‌که گروهی دیگر پس از ۶۰ دقیقه ورزش، به افرادی شباهت دارند که اصلاً فعالیت بدنی نداشته‌اند. درواقع عرق زیاد، واکنش طبیعی بدن برای صرف انرژی بسیار در هنگام انجام تمرینات ورزشی است.

تعریق سالم در ورزش

وقتی در حال انجام فعالیت‌های ورزشی هستید، باید تعریق زیادی داشته باشید. در این زمان به‌جای نگرانی برای عرق بیش‌از حد صورتتان، از یک حوله یا باند عرق‌گیر برای خشک‌کردن آن استفاده کنید. در ابتدا شروع فعالیت‌های ورزشی، شاید احساس کنید که تعریق بیشتری نسبت به سایر افراد دارید؛ اما با انجام تمرینات بیشتر، بدن شما به ورزش عادت کرده و میزان عرق کردنتان کاهش می‌یابد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، میزان کم یا زیاد بودن تعریق بدن افراد در گرما یا تمرین، بر روی سلامتی آن‌ها تأثیر ندارد. البته انواع مختلفی از عرق کردن وجود دارد که به تنظیم دمای بدن مربوط نیستند.

 

تعریق غیرطبیعی و زیاد در ورزش چه مقدار است؟

چه میزان عرق کردن در ورزش غیر طبیعی به شمار می رود؟ میزان طبیعی یا غیرطبیعی بودن تعریق را نمی‌توان به‌راحتی تعیین کرد؛ اما نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد، زمان عرق کردن بدن است. باید توجه داشته باشید که بعد از تمرین و سرد کردن بدن، صورت و سایر قسمت‌های بدنتان عرق نکند.

اگر بدنتان در هنگام تماشای تلویزیون یا نشستن پشت میز کار دچار تعریق شد و یا میزان عرق کردن بدنتان به‌طور ناگهانی افزایش یافت، باید حتماً نزد پزشک بروید. علاوه بر آن داشتن علائم دیگر نظیر تعریق شبانه، تنگی نفس و یا کاهش وزن می‌تواند نشانه بیماری دیابت باشد.

 

عرق کردن در ورزش و بیماری هایپرهیدروز

میزان تعریق بیش‌از حد یا غیرقابل‌تحمل، می‌تواند نشانه بیماری هایپرهیدروز باشد. این موضوع به‌صورت محلی در کف دست‌ها، پاها، زیر بغل و صورت و یا در سراسر بدن رخ می‌دهد. علت اصلی این بیماری هنوز شناخته‌نشده است؛ اما انجام فعالیت‌های خاص نظیر ورزش می‌تواند باعث بروز آن شود.

این بیماری به‌طورمعمول در کودکی یا نوجوانی شروع‌شده و ممکن است در طول زندگی شما ادامه داشته باشد یا با افزایش سن بهبود یابد. راه درمانی برای بیماری هایپرهیدروز وجود ندارد؛ اما با انجام برخی روش‌ها می‌توان اثرات آن را کاهش داد.

عوامل مؤثر عرق کردن در ورزش

میزان عرق کردن بدن اکثر افراد در طول انجام فعالیت‌های ورزشی، به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. این میزان تعریق به عوامل بسیاری همچون درجه حرارت، رطوبت، جنسیت، شدت ورزش، شرایط آب‌وهوایی، سابقه خانوادگی و حتی آمادگی جسمانی بدن افراد بستگی دارد. به‌طورمعمول افراد با آمادگی بدنی بیشتر، زودتر شروع به عرق‌ریزی می‌کنند؛ زیرا بدن این افراد سریع‌تر به تنظیم دمای داخلی خود پرداخته و خنک می‌شود.

 

شرایط آب‌وهوایی

میزان تعریق افراد در آب‌وهوای گرم افزایش پیدا می‌کند. درواقع عرق کردن مهم‌ترین وسیله دفاعی بدن در برابر حرارت بالا به حساب می‌آید. بر اساس این روش، عرق بدن شما باید تبخیر گردد. این عمل در آب‌وهوای مرطوب سخت‌تر انجام می‌شود. در صورت ورزش در فضای بسته می‌توانید از یک پنکه برای جابه‌جایی هوا کمک بگیرید. این کار باعث راحت‌تر شدن عمل تبخیر در حین انجام تمرینات ورزشی می‌شود.

 

جنسیت و میزان عرق کردن در ورزش

جنسیت افراد بر روی میزان تعریق آن‌ها اثر می‌گذارد. عمل تعریق در بدن مردان بیشتر از بدن زنان انجام می‌شود. با اینکه بدن زنان از غده‌های عرقی بیشتری برخوردار است؛ اما این غدد میزان کمتری عرق ترشح می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این موضوع توانایی بدن زنان برای مقابله با گرما را کاهش نمی‌دهد.

    سطح تمرینات ورزشی

ورزشکاران استقامتی و همچنین افرادی که در آب‌وهوای گرم ورزش می‌کنند، تمایل به تعریق بیشتری دارند. شاید تصور کنید در چنین سطحی میزان عرق کردن شما افزایش می‌یابد؛ اما سدیم کمتری را در حین تعریق از دست خواهید داد.

 

عوامل مختلفی در میزان عرق کردن در ورزش موثر است

بدن برای تنظیم دما و دفع حرارت بالای خود به تعریق نیاز دارد. در طول انجام فعالیت‌های ورزشی، با توجه به افزایش گرما و حرارت، دمای درونی بدنتان افزایش می‌یابد؛ درنتیجه بدن شروع به تعریق و خنک شدن می‌کند. میزان تعریق در افراد مختلف با توجه به جنسیت، وراثت و شرایط آب‌وهوایی متفاوت است

دیدگاهتان را بنویسید