اخبار

بهترین زمان ورزش کردن

بهترین زمان مناسب ورزش کردن چه ساعتی در روز است؟

اینکه زمان مناسب ورزش چه زمانی است سوال بسیاری از ورزشکاران است. همه افرادی که به‌صورت حرفه‌ای به ورزش می‌پردازند ساعات مشخصی از شبانه‌روز را به این کار اختصاص می‌دهند. بهترین زمان ورزش کردن چه زمانی است؟  افرادی که مبتدی هستند و یا به‌تازگی فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار داده‌اند، ممکن است این سؤال را داشته باشند که ساعات مفید ورزش کردن در هفته چقدر است؟ ادامه این مقاله به این سؤال پاسخ خواهد داد، پس با ما همراه باشید.

 

– زمان مناسب ورزش هوازی و ایروبیک

این ورزش‌ها شامل دوچرخه‌سواری، شنا، دویدن و پیاده‌روی سریع هستند. افرادی که به‌تازگی این نوع از فعالیت‌های ورزشی را آغاز کرده‌اند، بهتر است که در طول هفته ۱۵۰ دقیقه به ورزش بپردازند. زمان مناسب ورزش هوازی بین یک ساعت تا دو ساعت است.

از طرف دیگر افراد حرفه‌ای‌تر که حرکات سخت‌تری را انجام می‌دهند، مدت‌زمان ۷۵ دقیقه در هفته برای آن‌ها مناسب خواهد بود. دستورالعمل‌ها نشان می‌دهند که شما می‌توانید مدت انجام فعالیت ورزشی در روز را خودتان مشخص کنید؛ به‌عنوان‌مثال فردی ممکن است یک روز ۲ ساعت به این ورزش‌ها بپردازد و روز دیگر نیم ساعت کار کند؛ اما در کل تقریباً باید به رقمی که در بالا گفته شد برسد.

 

– زمان مناسب ورزش های قدرتی

افرادی که به ورزش‌های قدرتی مانند سنگ‌نوردی، بدن‌سازی و ورزش‌هایی این‌چنینی می‌پردازند، بهتر است هفته‌ای دو روز را به این نوع از ورزش‌ها اختصاص دهند. همچنین این افراد می‌بایست با توجه به قدرت بدنی خود هر حرکت را بین ۱۲ تا ۱۵ بار تکرار کنید.

 

– زمان مناسب ورزش با هدف کاهش وزن

اگر به‌طورکلی هدف شما از ورزش کردن کاهش وزن است می‌توان گفت که شما می‌بایست در طول روز ۳۰ دقیقه از زمان خود را به ورزش اختصاص دهید و در کنار ورزش میزان مصرف غذاهای خود را کنترل کنید. با این حساب شما در هفته ۲۷۰ دقیقه ورزش می‌کنید و اگر این زمان را به ۳۰۰ دقیقه در هفته برسانید کاهش وزن شما سریع‌تر خواهد بود. حداقل زمان مناسب ورزش با هدف لاغری بین 30 دقیقه تا یک ساعت است.

 

 

– حداکثر زمان ورزش مناسب کردن

رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک می‌تواند باعث از بین رفتن تعادل در میزان انرژی دریافتی بدن شود و نتیجه‌ای مانند چاقی را به دنبال داشته باشد. چاقی موضوعی است که امروزه بسیاری از افراد با آن مواجه هستند و برای مقابله با آن به انجام فعالیت‌های ورزشی روی می‌آورند.

 

 

– نهایت تلاش برای کاهش وزن

 

به گفته محققان حداکثر زمانی که این افراد می‌بایست در طول یک روز به ورزش اختصاص دهند ۹۰ دقیقه است؛ البته این زمان به افرادی که وزن قابل‌توجهی دارند و درصدد کاهش وزن هستند پیشنهاد می‌شود. مطابق آمار افرادی که در دوره کاهش وزن، زمان بیشتری را به ورزش اختصاص داده‌اند نسبت به سایرین موفق‌تر بوده و نتایج بهتری نیز دریافت کرده‌اند. همچنین افرادی که با ورزش و رژیم صحیح غذایی موفق به کاهش وزن می‌شوند، برای جلوگیری از بازگشت وزن قبلی خود نیز به این زمان برای ورزش نیاز دارند. پس از شواهد این‌چنین برمی‌آید که کاهش وزن شروع کار بوده و برای تثبیت وزن و نگه‌داشتن وزن در حالت ایده آل، همچنان باید ورزش مداوم را در برنامه روزانه قرار داد.

 

-توصیه به افرادی که وزن طبیعی دارند

در تحقیقی دیگر  متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر دارای وزن طبیعی هستید برای اینکه زندگی سالمی را در پیش بگیرید و احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش دهید لازم است که روزانه ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. این رقم برای کاهش و کنترل وزن به ۶۰ دقیقه می‌رسد و اگر قرار است که کاهش وزن با تثبیت آن نیز همراه باشد می‌بایست روزانه ۹۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید.

 

 – زمان مناسب ورزش های مختلف

انجام فعالیت‌های ورزشی یکی از راه‌های تضمین سلامت روحی و جسمی است. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که فعالیت‌های ورزش اندک، باز بهتر از ورزش نکردن است. پس اگر مشکل زمان‌دارید و هیچ رشته ورزشی را دنبال نمی‌کنید و حتی نمی‌توانید ۳۰ دقیقه از روز را به پیاده‌روی اختصاص دهید، می‌توانید حداقل فعالیت‌های ورزشی ممکن را داشته باشید و هر روز ۱۰ دقیقه به پیاده‌روی یا نرمش بپردازید. درست است که اگر مدت‌زمان بیشتری را در طول روز به ورزش اختصاص دهید، نتایج بهتری دریافت می‌کنید؛ اما داشتن فعالیت بدنی منظم، حتی اندک نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید