اخبار

استفاده از مکمل های ورزشی قبل از تمرین

مزایا و معایب استفاده از مکمل قبل از شروع ورزش

 

در این مقاله می‌خواهیم به مزایا و معایب استفاده از مکمل قبل از شروع ورزش بپردازیم.

امروزه مکمل ورزشی به شکل پودر و قرص به‌وفور در بازار یافت می‌شوند! مهم‌ترین مزیت استفاده از این مکمل‌ها، افزایش انرژی و استقامت شما در تمرین‌ها است.

ولی این مکمل‌ها برای تمام افراد یا برای تمام ورزش‌ها و فعالیت‌ها ساخته نشده‌اند! بلکه استفاده از مکمل ورزشی، بایدها و نبایدهایی دارد که ما در ادامه به آن‌ها خواهم پرداخت.

آیا باید مکمل‌های ورزشی را استفاده کنیم؟

 

آیا مکمل‌های ورزشی را استفاده کنیم؟

استفاده از مکمل ورزشی یا به عبارتی سوخت‌گیری برای تمرینات ورزشی به کمی آموزش، برنامه‌ریزی و تمرین نیاز دارد.

شما حتماً میدانید که پس از انجام تمرینات ورزشی، چگونه ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات را آماده و مصرف کنید.

اما در مورد استفاده از مکمل‌ها قبل از ورزش چطور؟! در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

مزایای استفاده از مکمل در ورزش

در این قسمت برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از مکمل ورزشی قبل از ورزش را بیان خواهیم کرد.

 

·         شما احساس خواهید کرد پرانرژی‌تر و هشیارتر شده‌اید.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از مکمل قبل از ورزش، اثر تحریک‌کنندگی آن‌ها است! در ترکیبات بسیاری از مکمل‌ها مقدار زیادی کافئین وجود دارد که باعث بالا رفتن ضربان قبل و افزایش جنب‌وجوش درونی شما خواهد شد.

اثبات‌شده است که کافئین باعث تحریک سیستم عصبی بدن می‌شود که این امر تمرین را مفرح‌تر کرده و در ذهن و بدن شما احساس شادابی بیشتری ایجاد می‌کند.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید مقدار دوز کافئین موجود در مکمل است! مقدار مجاز استفاده از کافئین، دو تا شش میلی‌گرم در هر کیلوگرم وزن بدن است! همچنین اطمینان حاصل کنید که برای هضم آن کافئین، به‌اندازه کافی به بدن خود زمان داده‌اید.

چیزی در حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد تا کافئین، مقدار نهایی انرژی خود را در بدنتان آزاد کند.

 

·         قدرت شما را زیاد می‌کند و باعث می‌شود زمان بیشتری در تمرین‌ها دوام بیاورید!

برخی از مکمل‌هایی که برای قبل از ورزش ساخته‌شده‌اند، دارای کراتین هستند که این کراتین، انرژی شمارا افزایش خواهد داد! به‌خصوص در طول تمرینات بی‌هوازی.

شاید این‌طور به نظر می‌رسد که کراتین فقط برای ورزشکاران رشته پرورش اندام مناسب است! درحالی‌که مصرف کراتین باعث افزایش و بهبود عملکرد ورزشکاران رشته‌های استقامتی نیز خواهد شد.

کراتین موجود در این مکمل‌ها استقامت ورزشکاران را بالابرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا به حداکثر توان خود برسند.

 

·         استفاده مکمل‌ها قبل از ورزش باعث می‌گردد اکسیژن بیشتری به عضلات شما منتقل شود.

بر روی برچسب مکمل‌های ورزشی به دنبال عبارت نیتریک اکسید (Nitric Oxide) بگردید! این عنصر با گشاد کردن رگ‌های خونی باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها برسد! درنتیجه در طی یک تمرین سنگین، شما قوی‌تر و با استقامت‌تر ادامه خواهید داد.

 

 

معایب استفاده از مکمل در ورزش

تا به اینجای مقاله در مورد مهم‌ترین مزایای استفاده از مکمل ورزشی صحبت کردیم.

اکنون می‌خواهیم به برخی از معایب استفاده از مکمل ورزشی قبل از ورزش بپردازیم.

 

·         شما نمی‌دانید که چه موادی را مصرف می‌کنید!

یک‌لحظه به این موضوع فکر کنید که مقدار زیاد شکر چقدر می‌تواند نگران‌کننده باشد! گاهی اوقات شما بر روی برچسب محصولات خوراکی، نماد استاندارد یا بنیاد ملی علوم را می‌بینید که آن محصول را تأیید کرده‌اند! اما اغلب مکمل‌ها توسط سازمان‌های دولتی تهیه نمی‌شوند به همین دلیل نیاز به رعایت دستورالعمل‌های دقیق ندارند.

اغلب این مکمل‌های تمرینی دارای ترکیبی از عناصر هستند که به‌صورت اختصاصی در اختیار کمپانی سازنده آن‌ها است! و به‌طور جزئی نمی‌توانیم به تمام مواد سازنده آن شناخت پیدا کنیم.

اما به‌عنوان یک ورزشکار یا یک انسان سالم، مهم است بدانیم که چه چیزی را به چه اندازه مصرف کنیم! درحالی‌که معمولاً از ترکیبات این مکمل‌ها اطلاعی نداریم!

 

·         استفاده از مکمل قبل از ورزش می‌تواند شما را عصبی کند.

اگر در هنگام تمرین احساس کردید که قلبتان به‌شدت می‌تپد و ممکن است همین‌الان از سینه بیرون بزند، سریعاً تمرین را متوقف کنید! افراد مقاومت‌های متفاوتی دارند و بیشتر آن‌ها می‌توانند واکنش‌های مناسبی در مقابل این محرک‌ها داشته باشند ولی برخی دیگر ممکن است دچار مشکل شوند.

بخش بزرگی از بیشتر مکمل‌های قبل از ورزش را تأثیرات تحریک‌کنندگی آن‌ها تشکیل می‌دهد! به همین دلیل در این مکمل‌ها ممکن است از عناصر ممنوعه یا عناصر با ریسک بالا استفاده شود! پس حتماً برچسب راهنمای مکمل‌ها را خوب بخوانید و در انتخاب آن‌ها دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید