دسته‌بندی نشده

هدف از کراس فیت،لاغری، عضله سازی یا افزایش استقامت؟

هدف از کراس فیت،لاغری، عضله سازی یا افزایش استقامت؟

به گزارش جیم جو، یکی از مهمترین و رایج ترین سوالات مطرح ایجاد شده با گسترش ورزش کراس فیت،هدف از کراس فیت است.لاغری، عضله سازی یا افزایش استقامت؟ اما واقعا ورزش کراس فیت بیشترین تاثیر را برای کدام هدف در تناسب اندام و سلامتی دارد؟ آیا کراس فیت برای چربیسوزی موثر است؟ آیا انجام واد WOD)) های کراس فیت برای بدنسازان به منظور افزایش حجم عضلانی نیز جذاب است؟ آیا تمرینات کراس فیت برای افراد مبتدی که تا بحال ورزش نکرده اند نیز مناسب است؟ آسیب دیدگی‌هایی که بر اثر انجام اشتباه حرکات کراس فیت ایجاد می‌شود تا چه حد قابل پیشگیری است؟

در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا حد قابل قبولی به سوالات مطرح شده فوق در مورد کراس فیت پاسخ دهیم.

کراس فیت در یک پاراگراف

کراس فیت ورزشی است که از سال ۲۰۰۰ به بعد محبوبیت خاصی در جهان پیدا کرده است. همچنین در سال های اخیر در ایران مطرح شده و قهرمانان سایر ورزش ها مانند بدنسازی،ژیمناستیک و کشتی به آن روی آورده اند. کراس فیت در ابتدا به منظور افزایش سطح سلامتی، قدرت بدنی و استقامت سربازان ارتش بکار گرفته شد. کراس فیت علاوه بر جسم، بر فکر هم تاثیر مثبت دارد و خستگی بعد از آن لذت بخش است. جالب است بدانید به محل انجام ورزش کراس فیت باکس و به تمارین آن واد WOD گفته می‌شود.

تاثیر کراس فیت بر لاغری و عضله سازی

همانگونه که اطلاع داریم دو عامل اصلی و تاثیر گذار در چربیسوزی و بهترین و مطمئن ترین روش های لاغری، داشتن یک رژیم غذایی متناسب همراه با انجام ورزش هایی است که موجب بالابردن ضربان قلب و متابولیسم می‌شوند. معمولا انجام تمرینات ترکیبی بدنسازی، یعنی وزنه زدن در کنار تمرین های هوازی، با سیستم های گوناگون مانند اینتروال و هیت، بیشترین مقدار چربیسوزی را به دنبال خواهند داشت.

اکثر حرکات کراس فیت هم به همین صورت طراحی شده اند. این تمرینات با کمک وزنه، هالتر، کتل بل و دمبل ها انجام می‌شوند و تارهای عضلانی را تحت تاثیر قرار داده و باعث تخریب فیبر های عضلانی و رشد آن ها می‌شوند. همچنین تعداد و نحوه انجام حرکات کراس فیت هم به نحوی است که تعداد بالا دارند و ضربان قلب و در نتیجه چربیسوزی را بالا می‌برند. همچنین انجام حرکاتی مانند طناب زدن، دویدن و تمرین با بتل روپ جزو حرکات اصلی و مادر کراس فیت محسوب می‌شوند و مستقیما بر افزایش متابولیسم اثر می‌گذارند. پس شروع کراس فیت زیر نظر یک مربی مجرب به قصد چربیسوزی و لاغری یک آغاز با شکوه است.

افزایش استقامت و قدرت بدنی با کراس فیت

انجام حرکات با وزنه به تعداد بالا موجب افزایش استقامت بدنی می‌شود.همچنین انجام حرکاتی با دامنه های محدود و یا کامل با مقدار وزنه سنگین و تعداد کم، موجب افزایش قدرت عضلانی و بدنی می‌شود. برخی از حرکات کراس فیت دقیقا به همین شکل طراحی شده اند. همچنین تعدادی از حرکات ورزش طاقت فرسای کراس فیت، مشابه با حرکات ژیمناستیک بوده و تاثیر بالایی در افزایش قدرت بدنی دارند. حرکات اصلی کراس فیت که به عنوان WOD شناخته می‌شوند حرکاتی ترکیبی هستند که در مدت زمان کوتاه با شدت بالا انجام می‌شوند که تمامی این موارد در افزایش قدرت بدنی شما تاثیر مثبت دارند.

کراس فیت برای افراد مبتدی و آسیب دیدگی‌ها

کراس فیت برای همه مناسب است. چه افرادی که تا به حال از کنار باشگاه هم رد نشده باشند، چه برای قهرمانان المپیک! مهم این است که انجام حرکات آسان و سخت کراس فیت، تحت نظر مربی مجرب و باسواد باشد. دلیل انتخاب بهترین مربی کراس فیت برای شروع، این است که در وهله اول مربی حرکات لازم را از کمترین و آسان ترین سطح شروع کند و به مرور با افزایش توان فرد، آن ها را شدید تر و سخت تر کند. اما مهمترین دلیل انتخاب یک مربی خوب برای کراس فیت، انجام صحیح حرکات و جلوگیری از آسیب دیدگی های آن است. تمامی حرکاتی که در کراس فیت انجام می‌شوند باید به درستی و با دقت آموزش داده شوند تا آسیب دیدگی‌ها مخصوصا زانو و کمر به حداقل برسد.

حرکات ددلیفت ، اسکات و پول آپ که حرکات مادر کراس فیت و بدنسازی هستند باید به درستی در ذهن ورزشکار جای بگیرند تا در صورت افزایش مقدار وزنه ها نیز به راحتی انجام شوند. پس حتما در انتخاب مربی کراس فیت خود دقت کنید.

مزایای کراس فیت در یک نگاه

  • افزایش توان قلبی عروقی و تنفسی
  • بهبود قدرت بدنی
  • رشد انعطاف پذیری
  • افزایش استقامت
  • افزایش سرعت
  • بهبود هماهنگی عصب و عضلات
  • افزایش چابکی
  • بالانس بهتر

برای مشاهده نمونه برنامه های مبتدی و حرفه ای کراس فیت کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *