دسته‌بندی نشده

بهترین مکمل‌ها برای افزایش حجم عضلات کدامند؟ معرفی ۷ مکمل برتر دوران حجم

بهترین مکمل‌ها برای افزایش حجم عضلات کدامند؟ معرفی ۷ مکمل برتر دوران حجم

اگر دوران حجم را شروع کردید و به دنبال ضروری ترین مکمل هایی هستید که باید در این مدت مصرف کنید، در این مقاله قصد داریم مکمل های مفیدی را به شما معرفی کنیم تا بهترین نتیجه را بگیرید و رفتن به باشگاه برای شما بیهوده نباشد.

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که کالری دریافتی شما از غذای مصرفی روزانه و تمرکز بر برنامه غذایی بدنسازی، به همراه انجام تمرینات پر شدت، کلید های اصلی افزایش حجم و رشد عضلات هستند. اما مکمل های بدنسازی امروزه از اجزای اصلی زندگی بدنسازان هستند. نکته قابل توجه این است که در بسیاری از غذاهای روزانه ای که در دسترس شماست، ریز مغذی های مهم و ضروری برای حفظ و رشد عضلات وجود ندارد و برای یک ورزشکار آماتور یا حرفه ای، مخصوصا بدنساز، مصرف مکمل ها واجب است.

مکمل های ورزشی شامل ریزمغذی هایی هستند که به صورت طبیعی در غذاها وجود ندارند. البته باید توجه داشت بسیاری از مکمل ها به قصد درآمد زایی و تبلیغات تولید میشوند و صرفا هیچ فایده ای ندارند و مکمل های غیرضروری به حساب می آیند. مهم اینجاست در ابتدا باید به تغذیه و تمرین، و بعد به ریکاوری و خواب خود اهمیت دهید و در نهایت مکمل های ورزشی را نیز برای بهبود عملکرد خود بکار گیرید.

در ادامه این مقاله به معرفی ۷ مکمل ضروری برای دوران حجم می پردازیم. بهتر است با توجه به بودجه و نیاز بدن خودتان مکمل ها را انتخاب کنید.

  1. مولتی ویتامین

چرا مصرف مولتی ویتامین ضروری است و چرا بدن به مولتی ویتامین نیاز دارد؟

وقتی در دوران حجم حجم بالایی از غذا را مصرف میکنید و کالری بالایی را وارد بدن خود میکنید بدین معناست که قصد دارید تمامی ریزمغذی های لازم را به عضلات و بدن خود برسانید. شما باید ویتامین ها و مینرال های لازم را در طول روز دریافت کنید تا بدن شما دچار کمبود نشود. این موارد به طرز نامحسوسی به رشد عضلات شما و بهبود کیفیت آن ها کمک میکنند. مینرال ها بلوک های سلولی شما را میسازند و در فعالیت های سلولی دخیل هستند و حضور مینرال برای رساندن مواد غذایی به سلول ها واجب است. ویتامین ها از آسیب هایی که ممکن است به بدن شما برسد جلوگیری میکنند و فعالیت آنزیم ها را کنترل میکنند.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین و مینرال :

معمولا صبح ها بهترین زمان دریافت ویتامین ها و مینرال ها هستند. بهتر است مولتی ویتامین را بعد از مصرف اولین وعده غذایی روزانه مصرف کنید.

  • گینر

چرا مصرف گینر در دوران حجم  ضروری است و چرا بدن به مصرف گینر نیاز دارد؟

چه چیزی بهتر از اینکه با مصرف گینر یا به اصطلاح کربو- پروتئین وزن خود را افزایش دهید. گینر به شما کمک میکند تا حجم بالایی از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها و همچنین مقدار بالایی کالری را وارد بدن خود کنید، بدون اینکه لازم باشد معده خود را با حجم زیادی غذا پر کنید و معده شما اذیت شود. یک فایده دیگر گینر این است که در دوران حجم، هنگامی که به کالری بالایی از مواد غذایی اصلی مانند پروتئین و کربوهیدرات نیاز دارید، ممکن است به دلیل مشغله روزانه زمان لازم برای تهیه غذا را نداشته باشید. اما میتوانید گینر را همیشه به همراه داشته باشید و هر گاه احساس گرسنگی کردید آن را مصرف کنید. ممکن است گینر گران قیمت به نظر آید، اما وقتی کالری و مقدار پروتئین و کربوهیدرات آن را با غذا معادل میکنید و از ویتامین و مینرال های موجود در آن نیز بهره میبرید، متوجه به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی نیز میشوید.

بهترین زمان مصرف گینر(کربو پروتئین):

گینر را به عنوان وعده قبل از تمرین و یا یک میان وعده قبل از خواب شبانه میتوانید استفاده کنید. اما مراقب باشید مقداری از گینر را مصرف کنید که در بدن شما تبدیل به چربی نشود. شما میتوانید در هر کدام از زمان های گفته شده، نصف اسکوپ گینر مصرف کنید.

  • ویتامین ب- کمپلکس B-Complex

چرا مصرف ویتامین ب- کمپلکس در دوران حجم  ضروری است و چرا بدن به ویتامین ب- کمپلکس نیاز دارد؟

ویتامین های گروه ب، ویژگی های آنابولیکی دارند و برای جلوگیری از تخریب و ریزش عضلات ضروری اند. ویتامین ب-۳ ،ب-۶ و ب-۱۲ تشکیل دهنده های این مکمل ضروری هستند. این ویتامین ها به جذب پروتئین، کربوهیدرات و چربی ها کمک میکنند و در عمل نقش آنزیم را دارند. همچنین ویتامین ب-۱۲ در تامین انرژی مورد نیاز ضروری است.

بهترین زمان مصرف ب- کمپلکس و ویتامین های گروه ب :

بهتر است ویتامین های گروه ب را همراه با وعده های غذایی مصرف کنید. اما همزمان با مولتی ویتامین مصرف نکنید. به عنوان مثال مولتی ویتامین را بعد از صبحانه و ب-کمپلکس را بلافاصله بعد از ناهار مصرف کنید.

  • ویتامین ث

یکی از مهمترین فواید ویتامین ث در دوران حجم، غیر فعال سازی تیروسین است. چون باعث میشود کاتکولامین ها ایجاد نشده و تاثیر مخرب آن ها بر پروتئین عضلات خنثی شود. همچنین آسکوربیک اسید به تولید کلاژن، هورمون های استروئیدی طبیعی،کارنتین و همچنین بهبود جذب آهن کمک میکند. حتما متوجه شدید که تمامی موارد ذکر شده، کاتابولیک هستند و به عضلات شما آسیب مبزنند و با مصرف ویتامین ث این موارد به حداقل میرسند و در نتیجه آن افزایش قدرت، حجم و انرژی را به دنبال خواهد داشت.

بهترین زمان مصرف ویتامین ث:

مصرف ۱ تا ۳ گرم که دو بار در روز پخش شود برای هر ورزشکاری نیاز است. مقدار ۱.۵ گرم ویتامن ث برای یک ورزشکار ایده آل است و بهتر است بعد از تمرین آن را مصرف کنید.

ادامه این مقاله را اینجا بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *